MOBILNÉ DOMY NS

Prenájom a predaj
holandských domov,
anglických domov,
a karavanov

Tel. +421 902 365 925

Poľsko, ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec (neďaleko Nowy Sacz)

Domov » Blog

Je možné žiť v holandskom domčeku?

Holandské domčeky sú témou, ktorá je v Poľsku známa pomerne krátko, ale každým rokom získava na popularite. Spočiatku sa mobilné domy používali výlučne na rekreačné účely ako alternatíva k obytným prívesom a karavanom počas dovolenkových ciest. V súčasnosti si čoraz viac ľudí uvedomuje ich veľké výhody a skutočnosť, že tieto mobilné domy umožňujú celoročný pobyt. Je však možné žiť v mobilnom dome natrvalo?

Je možné žiť v holandskom domčeku?

Čo presne sú mobilné domy?

Základným nepochopením toho, čo sú mobilné domy, je ich zámena s karavanmi. Ide predsa o úplne odlišné štruktúry, ktoré podliehajú iným pravidlám a zákonom. Karavan je registrované vozidlo, na ktoré sa vzťahuje zákon o cestnej premávke. Je určený na aktívne cestovanie na dlhé vzdialenosti na turistické a rekreačné účely, ktoré sa nazýva aj karavaning. Z tohto dôvodu musí karavan pozostávať z ľahkej konštrukcie, ktorá umožňuje jeho efektívny pohyb priamo za vozidlom, ktoré ho ťahá. Na druhej strane mobilný dom je malá stavba, ktorá sa podobá bungalovu, ale má špeciálny podvozok a kolesovú konštrukciu. To umožňuje umiestniť chatu na špeciálny prepravný príves a presunúť ju na požadované miesto. Bungalov sa potom postaví na bloky alebo iný trvalý základ, ktorý slúži ako sezónne alebo trvalé obydlie. Dôležité je tiež poznamenať, že takýto bungalov podlieha stavebnému zákonu, nie zákonu o cestnej premávke.

Mobilné domy a stavebný zákon

Poľské stavebné predpisy sú pomerne jasné a stanovujú, že ak celková plocha samostatne stojaceho jednopodlažného bungalovu nepresahuje 35 m², nie je potrebné stavebné povolenie. Dôležité je aj to, že na pozemku s rozlohou 500 m² je povolené postaviť jednu takúto budovu. Presne tie isté pravidlá platia pre mobilné domy, ktoré môžu byť vzhľadom na ich malú veľkosť a chýbajúce spojenie so zemou vyhlásené za tzv. dočasnú stavbu. V tomto prípade je však doba užívania budovy obmedzená a trvá len 120 dní. Po uplynutí tejto lehoty sa bungalov musí premiestniť na iné miesto alebo sa musí požiadať o stavebné povolenie (ak bungalov presahuje 35 m²).

Bývanie v holandskom domčeku

Bývanie v holandskom domčeku - výhody

Súčasná situácia na trhu s nehnuteľnosťami a úvermi môže z bývania v holandskom domčeku urobiť veľmi zaujímavé a nákladovo efektívne riešenie. Hlavnou výhodou sú relatívne nízke finančné náklady v porovnaní s kúpou aj malého štandardného bytu. Najbežnejšia veľkosť tohto typu stavby je 40 m², čo je veľkosť štandardnej, ale v súčasnosti veľmi drahej garsónky. Mobilné domy sú zároveň prakticky miniverziou štandardného domu, a preto majú všetko potrebné vybavenie, ako je toaleta, obývacia izba a kuchyňa. To znamená, že komfort bývania v mobilnom dome nemá konkurenciu a môže byť ideálny pre jednotlivcov alebo bezdetné páry, ktoré radi cestujú.

Dôležité je, že moderné mobilné domy sú vybavené aj plynovým sporákom a vnútorným regulátorom teploty, vďaka čomu sú komfortným riešením aj v zime a neskorej jeseni. K tomu všetkému sa pridávajú relatívne nízke prevádzkové náklady stavby a možnosť rýchlo zmeniť miesto, kde budeme bývať. To všetko spôsobuje, že odpoveď na otázku, či je možné žiť v holandskom domčeku, je detsky jednoduchá a znie ÁNO!

Celoročné holandské chaty - pozrite si ponuku!