MOBILNÉ DOMY NS

Prenájom a predaj
holandských domov,
anglických domov,
a karavanov

Tel. +421 902 365 925

Poľsko, ul. Limanowska 26, 33-395 Chełmiec (neďaleko Nowy Sacz)

Domov » Blog

Aké sú ceny holandských chát?

Holandská chata je vynikajúcou alternatívou tradičného bývania, najmä pokiaľ ide o nehnuteľnosti rekreačného charakteru. Aby ste sa však stali majiteľom takéhoto "domu na kolesách", je potrebné splniť niekoľko formalít. Skôr ako sa rozhodnete pre kúpu, overte si, na akom pozemku možno holandské domčeky postaviť a aké budú konečné náklady na takúto investíciu.

Mobilné domy

Ako sa stavajú holandské domy?

Hlavným konštrukčným prvkom typického holandského domčeka je oceľový rám s kolesami. Steny takejto stavby sú tvorené plechovými panelmi, hoci čoraz častejším riešením je aj PVC obklad. Oveľa štýlovejšou povrchovou úpravou sú drevené dosky, ktoré si vyberajú investori, ktorí oceňujú klasické riešenia a tradičnú eleganciu. Celoročné domy majú aj izoláciu v podobe tepelnoizolačného materiálu. Strechy takýchto stavieb sú ukončené strešnou krytinou z plsti alebo plechu a celok je prispôsobený na pripojenie plynu, elektriny, kanalizácie a vody, hoci na využitie tejto možnosti musia byť na pozemku pripravené príslušné inžinierske siete. Tí, ktorí oceňujú teplo domova, sa často rozhodnú vybaviť chatu plynovým krbom.

Čo sa oplatí vedieť o holandských domoch?

Mnohí ľudia sa pýtajú, či holandské domčeky poskytujú pri svojej veľkosti primeraný komfort. Ako sa ukazuje, celková plocha chaty sa môže pohybovať od 25 do dokonca 50 m². Takéto rozmery možno prirovnať k typickému jednoizbovému bytu, akých je v poľskej výstavbe viacero. Holandské chaty sú vybavené aj kuchyňou a obývacou izbou, ako aj toaletou a kúpeľňou so sprchovacím kútom. Takéto stavby sa v stavebnom zákone považujú za dočasné. Zvyčajne sú postavené na kolesách a betónových blokoch. Niekedy sa však ich majitelia rozhodnú domček natrvalo zviazať so zemou, čím sa zasa zmení dokumentácia spojená s takouto investíciou.

Lacne mobilne domy

Holandské domy podľa zákona

Ak sa rozhodnete pre holandský domček so zastavanou plochou menšou ako 35 m², stačí, ak príslušnému úradu oznámite, že chcete na pozemku zriadiť tento typ stavby. Po predložení dokumentov musíte ešte počkať ďalších 30 dní, počas ktorých môže úrad signalizovať svoje námietky. Ak sa rozhodnete ohlásiť dom ako dočasnú stavbu, budete ho musieť premiestniť na iné miesto, a to najneskôr do 120 dní od začatia výstavby.

Ak sa rozhodnete miesto nezmeniť, budete musieť získať stavebné povolenie. Náš holandský bungalov sa potom bude považovať za rekreačnú stavbu, ako je to v prípade stavieb s rozlohou nad 35 m². Projekt stavby sa spravidla získava od predávajúceho chaty a pozemok musí byť klasifikovaný ako plocha, určená na rekreačnú stavbu.

Existuje tiež veľa pochybností o tom, či sa daň platí za holandský alebo mobilný dom, keďže právne predpisy túto otázku jasne nešpecifikujú a názory sa rozchádzajú. Tejto problematike sme venovali samostatný článok na blogu, ktorý nájdete na tejto stránke.

Holandské domčeky, ktoré nie sú spojené s pozemkom, podľa mnohých odborníkov nemožno považovať za stavbu, a preto by sa za ne nemala vyberať daň z nehnuteľnosti. Problém je preto pomerne závažný a majitelia holandských chát stále čakajú na právne riešenie tejto otázky.

Mobilné domy cena

Holandské chaty - cena investície

Trhové ceny holandských chát sa líšia. Konečné náklady na takúto investíciu sa okrem iného odvíjajú od rozlohy chaty, ale aj od materiálu, z ktorého je vyrobená. Kým obklad bude relatívne lacným riešením, milovníci dreva sa musia pripraviť na výrazne vyššie investičné náklady. V konečnom dôsledku bude mať na hodnotu chaty veľký vplyv aj jej vybavenie. Kúpa pozemku a zastavanie pozemku tiež vygeneruje dodatočné náklady, aby bolo možné využívať možnosti holandskej chaty bez ohľadu na ročné obdobie.

Jednoduchý model holandskej chaty sa dá kúpiť už za 30 000 až 50 000 PLN. Je možné investovať aj do oveľa lacnejšieho riešenia, ale v tomto prípade by ste sa mali pripraviť na rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá so sebou prináša ďalšie náklady. Celoročne zateplené modely z druhej ruky stoja okolo 60 až 90 tisíc zlotých. Záujemcovia o novostavbu by mali počítať so sumou od 100 000 do dokonca 200 000 zlotých. V tomto prípade však môžete počítať s moderným, rozsiahlym vybavením v kombinácii s inovatívnymi riešeniami, ako sú napríklad energeticky úsporné okná.

K celkovej investícii treba pripočítať aj náklady na dopravu. Domy často prepravujú spoločnosti, ktoré ich predávajú, bezplatne alebo je cena za prepravu zahrnutá v kúpnej cene. Na druhej strane, doprava na vlastnú päsť zahŕňa potrebu získať prepravné povolenie (približne 500 PLN) a poplatok podľa cenníka spoločnosti, ktorej služby sa rozhodnete využiť.

Príklady cien holandských domov


Nový bungalov

Rozmery: 3,8m x 10.0m = 38 m²

Holandská chata Lark 1 3.80-10 je nová celoročná chata, v ktorej sa môže ubytovať až 8 osôb. Nie je to prekvapujúce, keďže je vybavená 2 samostatnými izbami a priestrannou obývacou izbou s prístelkou a kuchyňou, ako aj kúpeľňou. V každej izbe je aj elektrické kúrenie, ktoré zabezpečuje príjemné teplo v každom ročnom období.

Cena: 33200 €

LARK 1 3.80-10 CELOROCNY

Bungalov z druhej ruky s vyšším štandardom

Rozmery: 3,7m x 11m = 41.0 m²

Willery Vacation Cottage 3.70 je celoročná chata, v ktorej sa môže ubytovať až 8 osôb. Má 3 veľké spálne, priestrannú obývaciu izbu spojenú s kuchyňou a kúpeľňu. Užívatelia môžu využívať elektrické kúrenie v izbách a kúpeľni, ako aj plynový sporák a plynový ohrev vody. Bungalov je už vybavený prívodom elektriny, plynu a vody

Cena: 19990 €

WILLERBY VACATION 3.70 CELOROCNY

Použitá holandská chata v strednom štandarde

Rozmery: 3.10m x 10 m

Holandská chata Abi Montstone 30 je celoročná chata vhodná pre 6 až 8 osôb, ktoré môžu bývať v dvoch izbách spojených s obývacou izbou s kuchyňou a kúpeľňou. Chata má elektrické kúrenie, plynový sporák a plynový ohrev vody.

Cena: 11000 €

DOMEK ABI MONTSTONE 30 CELOROCNY

Najlacnejšia holandská chata

Rozmery: 3.10m x 7.5m = 21 m²

V bungalove Zelený pruh sa môže ubytovať 4 až 6 osôb. Pozostáva z jednej veľkej izby, ako aj kúpeľne a priestrannej obývacej izby, ktorá je prepojená s kuchyňou. Obyvatelia môžu využívať elektrické vykurovanie, plynové vykurovanie vody a plynový sporák. Obývacia izba je vybavená aj rozkladacou posteľou.

Cena: 6350 €

HDOMEK GREEN STRIPE